Ako jednoducho ušetriť na kúrení

Vykurovacia sezóna je obdobím, kedy spotreba energií v domácnostiach najvýraznejšie stúpa. Kto chce ušetriť, mal by kúriť efektívne. Hoci už nie je čas na veľké opatrenia, ako je napríklad výmena kotla, stále sa dá urobiť mnoho pre nižšie účty. Preto MAGNA ENERGIA prináša poltucet rád, ako v tomto období ušetriť:
 

 1. Skontrolujte si tesnenie okien a dverí – Na výmenu starých okien a dverí je už neskoro, no za výrazným únikom tepla často stojí aj opotrebované tesnenie. Nové sa dá bežne kúpiť v obchodoch so stavebninami, pričom nejde o vysokú investíciu a jeho inštalácia je tiež jednoduchá. Výsledkom môžu byť úspory presahujúce 10 % nákladov na kúrenie.
   
 2. Odvzdušnite radiátory – Vzduch v radiátoroch a potrubiach môže zvýšiť náklady až o 10 %. Preto ich odvzdušnite.
   
 3. Neprekurujte zbytočne miestnosti –  Zníženie teploty o 1 °C ušetrí približne 6 % nákladov na vykurovanie. Je preto potrebné zvážiť, či miestnosti neprekurujete. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni, okolo 24 °C. V ostatných miestnostiach by teplota nemala presiahnuť 22 °C, na chodbách a schodiskách to môže byť ešte menej.
   
 4. Nevetrajte nonstop – Ak máte nonstop otvorené okno „na vetračku“, znižujete tým teplotu v miestnosti, preto musíte kúriť viac. Lepšie je vetrať iba raz za čas a intenzívne. Napríklad tak, že otvoríte okná a dvere dokorán a vďaka prievanu vymeníte väčšinu vzduchu v miestnosti.
   
 5. Neprekrývajte radiátor – Radiátor je efektívny iba vtedy, ak z neho môže teplo bez prekážky prúdiť do miestnosti. Neprekrývajte preto radiátory závesmi, záclonami, nesušte a nezabúdajte na nich veľké uteráky.
   
 6. Temperujete – Ak odchádzate z domu preč, nevypínajte kúrenie úplne. Rovnako to nerobte ani v noci. Nechajte nastavené kúrenie na udržiavanie nižšej teploty, je to lacnejšie než potom vykurovať úplne vychladnuté izby. Na druhej strane, na noc je vhodné teplotu v miestnostiach o niečo znížiť. Je totiž zbytočné kúriť naplno keď spíte.