Ako na výber klimatizácie: výkon nie je všetko

Ak uvažujete o tom, že toto leto už nebudete chcieť doma čeliť vysokým teplotám a zaobstaráte si klimatizáciu, tak na jej výber a inštaláciu vám už nezostáva veľa času. „Mnohí ľudia sa pre chladenie priestorov rozhodnú až vtedy, keď udrú prvé výrazné horúčavy. Výsledkom je, že mnohé klimatizačné jednotky sú u dodávateľov vypredané a doba ich doručenia a montáže sa predlžuje na niekoľko týždňov. Mimo sezóny je to štandardne päť až sedem kalendárnych dní. Preto je dobré sa do výberu chladenia bytu pustiť už teraz,“ upozorňuje Vladimír Balaj, energetický audítor spoločnosti MAGNA ENERGIA.

Riadiť sa pri výbere klimatizácie heslom „čím vyšší výkon, tým lepšie“ nie je práve najrozumnejšie. Dôležitý je totiž priestor, ktorý potrebujete vychladiť. Týka sa to nielen jeho veľkosti, ale aj členitosti, presvetlenia, veľkosti okien, či kvality tesnenia dverí a okien. Svoju úlohu zohráva aj zateplenie celej budovy. Kým v zime pomáha uchovať v miestnostiach teplo, v lete zas dokáže udržať chlad.

Čo s jednou miestnosťou

„V prvom rade si treba zodpovedať otázku, koľko miestností potrebujete klimatizovať. Ak jednu, najlepšie je zvoliť takzvaný delený (split) systém,“ vysvetľuje Vladimír Balaj. Ten pozostáva z jednej vnútornej jednotky, ktorá byt chladí a jednej vonkajšej. Jej úlohou je odvádzať teplý vzduch von.

Mnohí ľudia, ktorí potrebujú vychladiť iba jednu miestnosť, si myslia, že im na to stačí aj mobilná klimatizácia. Tá žiadnu vonkajšiu jednotku nemá, preto je jej inštalácia výrazne jednoduchšia. Teplo sa odvádza von hadicou s priemerom približne 15 centimetrov. „Práve to je najväčší problém mobilných klimatizácií. Vŕtať do steny takúto širokú dieru nie je jednoduché ani racionálne, pretože mimo sezóny je problém s jej kvalitným upchaním,“ hovorí Vladimír Balaj.

Iba vystrčiť takúto hadicu z okna nestačí, keďže teplý vzduch sa bude cez vzniknutú medzeru rýchlo vracať do miestnosti. K dispozícii sú síce adaptéry, no tie bývajú iba pre okná, ktoré sa otvárajú vysúvaním dohora a na Slovensku nimi disponuje iba minimum budov. Okrem toho si treba uvedomiť, že kompresor mobilnej klimatizácie sa pri činnosti zohrieva a otepľuje vzduch v miestnosti, ktorú sa snažíte vychladiť.

Výsledkom je, že mobilná klimatizácia je výrazne menej účinnejšia a náklady na jej prevádzku sú značne vyššie. Na dosiahnutie rovnakej teploty v izbe sa môže minúť až o 80 % elektriny viac než pri delenej klimatizácii.

Keď je miestností viac

Keď potrebujete vychladiť viacero miestností, vhodné je zvoliť multisplit systém. Ten pozostáva z jednej vonkajšej jednotky a viacerých vnútorných, ktoré by mali byť racionálne rozmiestnené v priestore, napríklad v každej izbe jedna.

 Mnohí ľudia sa domnievajú, že dokážu celý byt vychladiť z jedinej miestnosti, napríklad z chodby. „Povedia si, že klimatizácia to zvládne, stačí nechať otvorené dvere. Plus na nich nebude fúkať priamo studený vzduch. Tento prístup však nie je najrozumnejší,“ upozorňuje Vladimír Balaj.

Klimatizácia v takomto prípade chladí už vychladený vzduch, pričom v ostatných miestnostiach je stále teplo. Majitelia bytov na to zvyknú reagovať tak, že znížia teplotu, na ktorú je klimatizácia nastavená. Vtedy kompresor „beží“ prakticky nonstop, výsledkom je stále nedostatočný tepelný komfort a vyššie účty za elektrinu. 

Na výkon netreba zabudnúť

Hoci výkon klimatizácie nie je všetko, aj ten je potrebné zvážiť. Ak je príliš nízky, nebude stíhať vychladiť miestnosť, pôjde na maximum, čo znižuje jej životnosť a zvyšuje prevádzkové náklady. Dostatočne výkonná jednotka vychladí priestor za kratší čas a následne sa sama „stíši“, vďaka čomu môžete ušetriť. Pre miestnosť s rozmermi 5 x 4 metre by mala mať minimálny výkon 1600 W chladiaceho výkonu. V prípade menšej spálne s rozmermi napríklad 4 x 3 metre, postačuje 1000 W. Dôležité je ale zateplenie budovy, veľkosť okien, ich tienenie či orientácia bytu. „Ak je miestnosť výraznú časť dna presvetlená slnkom, vzniká skleníkový efekt, ktorý izby výrazne prehrieva. V takom prípade treba zvážiť aj silnejšiu klimatizáciu,“ hovorí Vladimír Balaj.

Úspornosť klimatizácie sa dá zistiť pomocou parametra EER/SEER, ktorý prezradí, aký chladiaci výkon dokáže zo spotrebovanej elektriny vyprodukovať. Ak klimatizácia dokáže aj vykurovať, princíp je rovnaký, no parameter sa volá COP/SCOP. Platí pritom, že čím je koeficient vyšší, tým je klimatizácia z hľadiska spotreby efektívnejšia. „Ak sa v týchto parametroch nevyznáte, prípadne sa nimi nechcete zaoberať, oplatí sa obrátiť na odborníkov, ktorí vás so správnym výberom a montážou klimatizácie pomôžu,“ dodáva Vladimír Balaj.