Ceny elektriny klesajú, firmám sa môžu oplatiť viacročné zmluvy

Piešťany 30. marec 2020 - Hoci firmy neprežívajú v súčasnej situácii dobré obdobie, môžu si vďaka nej znížiť svoje náklady. Teraz je totiž najvhodnejšie obdobie na uzatvorenie nových zmlúv na dodávku energií za veľmi výhodné ceny.

Ceny elektriny a plynu na medzinárodných komoditných burzách totiž výrazne klesli. Dôvodmi nie je iba pandémia koronavírusu, ale aj je teplá zima a ropná vojna medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Výsledkom je, že elektrina na pražskej burze, ktorá je pre slovenský trh najdôležitejšia, významne zlacnela.

Tento rok už má síce drvivá časť odberateľov dodávky zabezpečené, môžu si však zazmluvniť nízke ceny od januára 2021. Pri dodávke elektriny mimo špičky (takzvaný base load) je aktuálna cena produktu pre rok 2021 necelých 43 eur za MWh.  Energia dodávaná v špičke (peak load) stojí približne 55 eura za MWh.  Ak niekto napríklad uzatváral kontrakt na dodávku elektriny na jeseň minulého roka, zaplatil o približne desať eur za MWH viac.

Aktuálne ceny plynu na burze European Energy Exchange dokonca klesli pod úroveň 10 eur za MWh, budúcoročné sa hýbu okolo úrovne 13 eur. Znamená to teda, že v porovnaní s vlaňajškom ide o pokles v desiatkach percent.

„Dôvodom aktuálneho stavu na burzách je pomerne nízky dopyt vyvolaný počasím a ekonomickou situáciou vyplývajúcou z koronavírusu. Pre firemných zákazníkov, ktorí nie sú viazaní reguláciou a majú teda voľnosť pri uzatváraní zmlúv, môže byť toto obdobie vhodné pre uzavretie nových kontraktov,“ hovorí portfólio manažér spoločnosti MAGNA ENERGIA Martin Semrič.

Hoci ďalší pokles cien nie je vylúčený, čakať naň sa nemusí vyplatiť. Štáty začínajú pumpovať peniaze do svojich ekonomík, je teda pravdepodobné, že aj trhy sa začnú postupne spamätávať. Ak sa súčasné obdobie neistoty podarí prekonať, dá sa očakávať korekcia na burze smerom nahor. Navyše, pri plyne už nemajú ceny veľmi kam klesať.

Preto by firemní zákazníci mali zvážiť, či sa im neoplatí uzavrieť kontrakty aj na dlhšie obdobie a takto sa zabezpečiť pred možným zdražovaním v budúcnosti. Vhodné môžu byť predovšetkým dvoj- až trojročné kontrakty. Kto chce ešte vyčkávať, nemal by tak robiť pridlho. „Určite odberateľom neodporúčame čakať na jeseň. Historické skúsenosti nám totiž vravia, že tí, ktorí tak urobili, väčšinou prerobili,“ upozorňuje Martin Semrič.

Ako na aktuálnom vývoji cien budú profitovať domácnosti, je momentálne ťažko predpovedať najmä v prípade cien elektriny. Dôvodom je aktuálne platný regulačný vzorec, ktorý počíta s vývojom cien za prvých šesť mesiacov roka, ktorý predchádza roku, na ktorý sa stanovujú ceny.