Koľko zaplatíte za energie sa bude dať vysúťažiť v e-aukcii

Rok po Česku sa majú spustiť aukcie energií pre domácnosti aj u nás. Záujem je podľa aukčnej spoločnosti dosť veľký.
Čítajte viac: http://poradna.sme.sk/c/7171929/kolko-zaplatite-za-energie-sa-bude-dat-v...

Pred rokom sa v susednom Česku konala prvá elektronická aukcia energií pre domácnosti.

Zapojilo sa do nej 518 domácností v Říčanoch pri Prahe. Dva roky od podpísania zmlúv by mali ľudia ušetriť za plyn takmer tridsať percent, za elektrinu necelých sedemnásť.

E­aukciu organizovala firma eCentre. Alica Mazurková, marketingová manažérka spoločnosti, hovorí, že v roku

2013 zorganizovali deväť takýchto aukcií pre 21­tisíc domácností a dvetisíc podnikateľov. Tvrdí, že domácnosti celkovo ušetria 210 miliónov českých korún. „Viac ako 92 percent domácností, ktoré sa zapojili do aukcií, ušetrilo viac ako 20 percent svojich nákladov na energie.“

V Česku pôsobia aj ďalšie firmy, ktoré e­aukcie usporadúvajú. Napríklad A–Tender spravila vlani desať aukcií pre 7,6 tisíca domácností.

eCentre v týchto dňoch pripravuje prvú e­aukciu aj na Slovensku. Prihlásiť sa do nej dalo do pondelka.

 

Tí, čo to nestihli, môžu sa tiež nahlasovať, no budú sa môcť zapojiť až do májovej aukcie.

Veľa domácností pokope

A ako to celé funguje? Elektronická aukcia je výberové konanie robené on­line pre veľký počet zákazníkov, ktorí vytvoria pre dodávateľov zaujímavý objem.

Ide v podstate o elektronickú dražbu, v ktorej dodávatelia cez internet znižujú svoje ponuky a snažia sa tak získať skupinu klientov, vysvetľuje Mazurková.

„Vďaka združeniu odberných miest sa jednotlivé domácnosti dostávajú do cenových ponúk pre veľkoodberateľov a tým získajú pre seba veľmi výhodnú cenu, ktorú by ako samostatné odberné miesto nikdy nezískali,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti A–Tender František Sadílek.

Víťazným dodávateľom sa stane ten, kto ponúkne najnižšiu cenu.

Treba podpísať

Aukčná spoločnosť podľa Sadílka garantuje domácnostiam určité vopred dohodnuté percento úspory z pôvodných platieb za silovú elektrinu (teda nie za distribúciu), komoditu zemného plynu a stále mesačné platby za obidve komodity.

Ak sa počas e­aukcie podarí stlačiť cenu ešte nižšie, domácnosť, ktorá sa do aukcie prihlásila, je už tým viazaná. „V prípade, že klientovi vysúťažíme viac ako je garantovaná úspora, musí podpísať zmluvu s víťazným dodávateľom,“ vraví Sadílek.

Ak by zákazník predsa len nechcel zmluvu podpísať, napríklad z dôvodu nedôvery k vysúťaženému dodávateľovi, musel by aukčnej spoločnosti uhradiť poplatok podľa zmluvy.

Odstúpiť od aukcie bez sankcie môže zákazník len v prípade, že by bola vysúťažená cena vyššia, akú má v súčasnosti alebo ak nedosiahne ani garantovanú výšku úspory.