Viete prečo...?

Viete, prečo je dobré poznať svoju ročnú spotrebu?

Aby ste mali správne stanovenú mesačnú zálohu, mali by ste poznať svoju spotrebu tak, aby ste vedeli skontrolovať svojho dodávateľa.

V prípade ak nepoznáte svoju ročnú spotrebu, pozrite sa do svojej poslednej vyúčtovacej faktúry, alebo sledujte svoju spotrebu priebežne na Vašom elektromere, alebo plynomere.

Viete, prečo je dobré poznať svoju distribučnú sadzbu?

Poznaním svojej distribučnej sadzby si viete sledovať cenu elektriny a plynu u rôznych dodávateľov. Sadzby sa stanovuje podľa vašej spotreby a charakteru vašich spotrebičov.

Ak  si v cenníkoch neviete vybrať vhodnú distribučnú sadzbu, obráťte sa na svojho dodávateľa. Dobrý dodávateľ vám odporučí aj  prípadnú zmenu sadzby.

Viete, prečo je kedy dobré využiť dvojtarifové meranie?

Štandardom je jednotarifové meranie, keď máte počas 24 hodín rovnakú cenu.  Ak máte spotrebiče elektriny, ktoré môžete využívať v čase kedy je elektrina lacnejšia (v noci) oplatí sa Vám mať dvojtarifové meranie.  Poradí vám váš dobrý dodávateľ.

Ak vám distribučná spoločnosť v najbližšom období nainštaluje tzv. Inteligentný merací systém, bude vám môcť váš dodávateľ ponúknuť inú cenu pre ktorúkoľvek hodinu, deň, týždeň. Budete mať možnosť vychutnať si šťastnú hodinku alebo Vianoce zadarmo.

Viete, prečo je dobré poznať veľkosť hodnoty svojho ističa v A (ampér)?

U niektorých distribučných taríf, je veľkosť ističa kritériom pre výšku stálej mesačnej platby. Je preto potrebné vedieť, či nemáte istič predimenzovaný a neplatíte zbytočne veľa.

Ak si nie ste istý správnou veľkosťou ističa, poraďte sa ktorýmkoľvek dobrým dodávateľom.

Viete, prečo je dobré zamyslieť sa nad tým ako kúrite a ako ohrievate teplú vodu?

Najviac energie spotrebuje domácnosť na vykurovanie a ohrev teplej vody. Na výšku nákladov má vplyv nie len cena elektriny a plynu, ale aj technický stav vašich zariadení.

Spočítajte si koľko ročne zaplatíte za energie a zalovte v pamäti ako starý je napr. váš kotol. Technický vývoj pokročil a účinnosť kotlov vzrástla. Dobrý dodávateľ vám pomôže aj s financovaním, keď kotol splatíte z úspor.

Viete, prečo je dobré zaujímať sa o svoju spotrebu energií?

Peniazmi, ktoré ušetríte na energiách v domácnosti použite pre lepší život vašich detí. Ak ušetríte vo firme, môžete zvýšiť mzdy, zisk a zlepšiť svoje postavenie medzi konkurenciou. Náklady na energie sú v každom rozpočte významné.

Nechajte si urobiť energetický audit, poraďte sa so svojim dobrým dodávateľom. Energetická efektívnosť je horúcou témou pre najbližšie roky.

Viete, prečo je dobré poznať kto je vašim dodávateľom a kto distribútorom?

Distribútor, ten, ktorý dopraví vašu elektrinu či plyn do vášho domu, je jeden pre každý región Slovenska. Pre elektrinu: 

  • Západoslovenská distribučná, a.s. je pre región západoslovenský, (havarijná linka 0800 111 567)
  • Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a.s. je pre región stredoslovenský (0800 159 000)
  • Východoslovenská distribučná, a.s. je pre región východoslovenský (0800 123 332)

Pre plyn je len jeden a to SPP – distribúcia, a.s. (0850 1111 727)

Dodávateľa si viete vybrať. Vašim dodávateľom elektriny a plynu je ten, s ktorým máte riadne uzatvorenú zmluvu na dodávku. Nemôžete mať dvoch dodávateľov elektriny.

Viete, prečo je dobré vedieť ako sa dá ušetriť energia?

Nie len šetrenie je dôležité aj keď každé zníženie nákladov poteší. Technické riešenia, ktoré sú dnes k dispozícií nie len šetria, ale sú aj ohľaduplnejšie k životnému prostrediu.

Nie každý sa vie zorientovať v náročných technických riešeniach. Váš dobrý dodávateľ  je však aj v tejto oblasti profesionál. Nechajte si poradiť ako na to.